Komplex szövegértési vizsgálat első éves egyetemisták körében

A szövegértés új megközelítési szempontjai

Szerzők

  • Oláh Tibor
    Affiliation
    Oláh Tibor, kutatótanár, alkalmazott nyelvész
     
    30 éve tanítok a közoktatásban magyar nyelv és irodalom tárgyat. 2007-ben doktoráltam alkalmazott nyelvészetből. Kutatásaim a nyelv több szegmensét is érintik. Középiskolai magyar nyelv tankönyvcsalád szerzője vagyok.
    Budapesten élek, négy gyermekem van.
https://doi.org/10.3311/ope.39540

Absztrakt

A matematika és a nyelv kapcsolatának leírási és mérési lehetőségei közé tartozik a szövegértés vizsgálata is. Ennek a kompetenciának széles körű alkalmazási területe van. A szövegértés vizsgálata hozzájárul az absztraktív, logikai gondolkodás méréséhez. A szövegértés mind az oktatásban, mind a munkaerőpiacon az érvényesülés, a sikeresség egyik fontos része. Ezen képesség leírásához olyan mérési módszerre van szükség, amely komplexebb módon írja le a kompetencia értelmezési szintjeit, esetleges deficitjét, s a fejlesztés tartományait. Jelen mikrokutatás egyetemi hallgatók gondolkodásában mérte az induktív és kombinatív gondolkodási képesség szintjét. A vizsgálat ezzel pontosabb képet kívánt adni a szövegértés kombináltabb, absztraktabb mérési lehetőségeihez. Az eredményeket mind a felsőoktatásban, mind a közoktatásban fel lehet használni.  

Kulcsszavak:

szövegértés, gondolkodási képesség, nyelvi képesség, lemorzsolódás

Citation data from Crossref and Scopus

Hogyan kell idézni

Oláh, T. (2024) „Komplex szövegértési vizsgálat első éves egyetemisták körében: A szövegértés új megközelítési szempontjai”, Opus et Educatio, 11(4). https://doi.org/10.3311/ope.39540

Folyóirat szám

Rovat

Eszmélés