Közös katalógus, forrásmegosztás, szolgáltatási integráció, virtuális közös katalógus az OLIB termékcsalád vonzáskörében

Szerzők

  • Horváth Zoltánné

Absztrakt

A közös katalogizálás és az információk egyetemes elérésének elve stratégiai és koncepcionális együttműködésre készteti a könyvtárakat, a könyvtárak távlati fejlesztőit, és a technológiai partnereket is, mert a kellő mélységű gyűjtemény, a fejlődő szolgáltatási igények, a szükséges infrastruktúra már szétfeszítik az egyedi könyvtárakra alapozott szolgáltatási koncepciót. Az együttműködés lehetőségeit az OLIB termékcsalád használatában mutatjuk be, egyrészt centralizált, másrészt decentralizált működési környezetben, kitekintéssel olyan nemzetközi konzorcionális fejlesztésekre, amelyek a könyvtári szakma technológiai hátterére és a távlati stratégiákra is jelentős hatással vannak. Részletesebben bemutatjuk a könyvtárosok tehermentesítését biztosító automatizálási eszközöket, digitális könyvtári funkciókat az OLIB-ban (automatikus folyóirat-érkeztetés, tájékoztató munka elektronikus kezelése talaján kialakítható tudásbázisok, teljes szövegű dokumentumok megjelenítése és szavankénti visszakeresése stb.), amelyek mind a centralizált, mind a decentralizált szolgáltatási integrációban elősegítik a hatékonyság növelését. A dokumentum- és forrásmegosztás rendszerintegrációs követelményei miatt a résztvevőknek biztosítaniuk kell a rendszer elemei közötti illeszkedést, szabályozást, egyöntetűséget, ezért az eszközök implementációjával még nem tekinthetjük befejezettnek a soktényezős forrásmegosztási folyamatra való felkészülést sem az igénylő, sem a fejlesztő oldalán.

Kulcsszavak:

könyvtári katalógus, könyvtári rendszer, kulturális szolgáltatás, együttműködés, portáloldal

Megjelent

2018-03-01

Hogyan kell idézni

Horváth, Z. „Közös katalógus, forrásmegosztás, szolgáltatási integráció, virtuális közös katalógus az OLIB termékcsalád vonzáskörében”, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 51(6), o. 223–233, 2004.

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek