A transzferálható tudás szerepe a felsőoktatásban és a munkaerőpiacon

Szerzők

  • Zerényi Károly
    Affiliation
    Zerényi Károly a Budapesti Gazdasági Egyetem Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmai Karán végzett közgazdászként és közgazdásztanárként turizmus-vendéglátás szakterületen. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Neveléstudományi Doktori Iskola doktorjelöltje, aki jelenleg a Központi Statisztikai Hivatalban dolgozik statisztikai elemzőként. Kutatási területe a diploma és munkakör közötti kongruencia/inkongruencia, középpontba helyezve a transzferálható tudás szerepét a felsőoktatásban és a munkaerőpiacon.
  • Mátrai Zsuzsanna
    Affiliation
    Mátrai Zsuzsa
    az MTA doktora, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa. Kutatási területei az amerikai neveléstörténet, a társadalomtudományi oktatás, a mérés-értékelés, a vizsgarendszerek, a tantervelmélet és a kutatásmódszertan. Több nemzetközi kutatási projekt hazai képviselője az állampolgári nevelés, illetve az érettségi vizsgarendszer és a tantárgyi feladatbankok témáihoz kötődően. Tagja, titkára, majd elnöke volt az MTA Pedagógiai Tudományos Bizottságának, továbbá számos nemzetközi szakmai szervezetnek, köztük az International Association for Educational Assessment-nek.
https://doi.org/10.3311/ope.39485

Absztrakt

A gyorsan változó világban a tudás mennyisége mellett a tudás minősége is előtérbe kerül, amely többek között a transzferálható tudással jellemezhető. Jelen írás célja, hogy bemutassa a transzferálható tudással kapcsolatos értelmezésbeli megközelítéseket és alternatív oktatási módszereket a felsőoktatásban, valamint áttekintést adjon az empirikus kutatási eredményekről a témában. A transzferálható tudásnak nincs általánosan elfogadott definíciója, azonban a kompetenciákon belül alapvetően az általános kompetenciák azok, amelyek transzferálható tudásnak tekinthetők. Emellett a transzferálható tudás szorosan kapcsolódik a foglalkoztathatósághoz is.  A felsőoktatás és a munka világa közötti kapcsolatot hivatott erősíteni a munkába integrált tanulás, amely számos oktatási módszert kínál a transzferálható tudás fejlesztésére. Az empirikus kutatások alapján a munkaadók leginkább a diplomás munkavállalók kommunikációs, együttműködési és prezentációs képességével, valamint digitális tudásával elégedettek. Ugyanakkor nincsenek megelégedve többek között a munkavállalók problémamegoldó, illetve önmenedzselési képességével, valamint reflektív gondolkodásával.

Citation data from Crossref and Scopus

Hogyan kell idézni

Zerényi, K., Mátrai, Z. (2024) „A transzferálható tudás szerepe a felsőoktatásban és a munkaerőpiacon”, Opus et Educatio, 11(4). https://doi.org/10.3311/ope.39485

Folyóirat szám

Rovat

Tanulmányok