Pillanatkép a könyvtári digitális transzformáció aktuális trendjeiről

Szerzők

  • Racsko Réka
    Affiliation
    Eszterházy Károly Egyetem. Informatikai Kar. Digitális Technológia Intézet Humáninformatika tanszék
  • Bana Szilvia
    Affiliation
    Eszterházy Károly Egyetem
  • Kapalkó Réka
    Affiliation
    Eszterházy Károly Egyetem

Absztrakt

A negyedik ipari forradalom (Schwab, 2016) az elmúlt évtizedben egyre jelentősebb mértékben hatott a társadalmi ökoszisztémára, előidézve a kulturális paradigmaváltást, amely következtében számos olyan modell, elmélet, keretrendszer látott napvilágot, amely a digitális technológiai integrációt próbálta meg a társadalmi alrendszerekben leírni és keretbe foglalni. A digitális transzformáció jelensége hatást gyakorolt a teljes közgyűjteményi hálózatra, köztük a könyvtárakra is, és jól látható, hogy az ezzel járó változások intézményi szinten túlmutatnak az infrastrukturális fejlesztéseken, szükséges hozzá a humánerőforrás képzése, valamint a gyűjtemény és a szolgáltatások modernizációja is.

Az oktatási alrendszer e téren úttörő szerepet tölt be, hiszen az Európai Unió számos keretrendszert (DigComp 2.1, DigCompOrg, DigCompEdu) dolgozott ki, amely a digitális átállás pillérei mentén írja le az elvárásokat és méri (SELFIE-tool) a digitális érettség fokát. Könyvtári környezetben azonban jelenleg nem áll rendelkezésre a digitális transzformációt leíró definíció, valamint nemzetközi szintű keretrendszer a folyamatban való előrehaladás diagnosztizálásához, habár számos területen megindultak az ezirányú fejlesztések.

Előadásunk célja, hogy a deduktív kutatási stratégiával, a dokumentumelemzés módszere segítségével körvonalazzuk a könyvtári digitális transzformáció fogalmát és pilléreit, valamint ezek mentén felvázoljuk a jelenlegi trendeket, alapul véve az aktuális Hype-görbét (Fenn és LeHong, 2011). Elemzésünk során a Szakmai fejlődés (Humánerőforrás), A vezetés és az irányítás gyakorlata (Menedzsment), Infrastruktúra, Gyűjtemény csatornái és Szolgáltatások pillérek szerint, az alábbi szempontok mentén ismertetjük a könyvtári ökoszisztémában megjelenő újdonságokat: a trend elnevezése, rövid leírása, megjelenés éve és helyszíne, mely szakterülethez kapcsolódik, könyvtári környezetben történő adaptálásának lehetőségei, hol helyezkedik el a Hype-görbén.

Kulcsszavak:

digitális technika, technikai kultúra, paradigma, információs társadalom, információs műveltség, könyvtár

Szerző életrajzok

Bana Szilvia, Eszterházy Károly Egyetem

informatikus könyvtáros BA nappali tagozatos hallgató

Kapalkó Réka, Eszterházy Károly Egyetem

informatikus könyvtáros BA, nappali tagozatos hallgató

Megjelent

2021-02-19

Hogyan kell idézni

Racsko, R., Bana, S., Kapalkó, R. „Pillanatkép a könyvtári digitális transzformáció aktuális trendjeiről”, Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 68(2), o. 68–82, 2021.

Folyóirat szám

Rovat

Cikkek